Class Schedule Weekly Class Schedule
Open Classes
Class Schedule
Workshops
Faculty
New Students
Class Rates
The School at Peridance
Children/Teen Classes
Summer Programs
Pre-Professional Training Program
Peridance Youth Ensemble
Concerts
Professional Training Programs
Certificate Program
International Student Open Program
Limon Intensive Program
Teacher Training Programs
GYROTONIC® / GYROKINESIS®
Steele Pilates Certification Program
Summer Programs
BLUEPRINT Summer Intensive
Teen Summer Intensive
Resources
Contact Us
About the School
Community Outreach
Rentals
Groups
APAP Showcases
Job Opportunities
  • African Based
  • |
  • Ballet
  • |
  • Body Conditioning
  • |
  • Contemporary
  • |
  • Simonson Technique
  • |
  • Hip Hop/Street Styles
  • |
  • House
  • |
  • Jazz/Latin Jazz
  • |
  • Limon
  • |
  • Tap
  • |
  • Martial Arts
  • |
  • Modern
  • |
  • Salsa
  • |
  • Yoga
  • |
  • Zumba
  • |

    Technique Level Key  |  Holidays | Upcoming Workshops |Adult Beginner Workshops |Children's Summer Programs

    New Students:
    Please show up 15 minutes before class for registration.
    Students will not be let into class without completing a registration form.
    An I.D is required.

    Name Time Level

                    Week of: Apr 14, 2014 - Apr 20, 2014
    Ballet
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    8:30AM - 10:00AM  
    Adv-Beg
    Badolato
       
    Adv-Beg
    Badolato
       
    Adv-Beg
    Badolato
     
     
    10:00AM - 11:30AM  
    Sub
    Adv
    Francois Perron
     
    Sub
    Adv
    Kimura

     
    Sub
    Adv
    Lissetth Stoeckli


     
    Sub
    Adv
    Lissetth Stoeckli


     
    Sub
    Adv
    Lissetth Stoeckli


     
     
    Adv-Inter
    Loungway
    10:30AM - 12:00PM  
    Slow-Inter
    Salmon


     
     
    Sub
    Slow-Inter
    Chapman

     
     
    Sub
    Slow-Inter
    Lopez
     
    Inter
    Kozak
     
    11:30AM - 1:00PM  
    Adv-Inter
    Brandenhoff

    Adv-Inter
    Tyner-Bryan
     
    Adv-Inter
    Tyner-Bryan
     
    Adv-Inter
    Tyner-Bryan


    Adv-Beg
    Warren
     
    Adv-Inter
    Tyner-Bryan
     
    Adv-Inter
    Brandenhoff

    Adv-Beg
    Warren
     
     
    Inter
    Badolato
    12:00PM - 1:30PM  
     
     
     
     
     
    Inter
    List
     
    1:00PM - 2:30PM  
    Inter
    Kozak
     
    Inter
    Kozak
     
    Inter
    Kozak
     
    Inter
    Kozak
     
    Inter
    Kozak
     
     
    1:30PM - 3:00PM  
     
     
     
     
     
    Sub
    Adv-Inter
    Mary Carter
     
    2:30PM - 4:00PM  
    Adv-Inter
    Loungway
     
    Adv-Beg
    Traba
     
    Adv-Inter
    Loungway
     
    Adv-Beg
    Traba
     
    Adv-Beg
    Traba
     
     
    Adv-Beg
    Schabel
    3:30PM - 5:00PM  
     
     
     
     
     
    Inter
    Sasaki
     
    4:00PM - 5:30PM  
    Inter
    Larson
     
    Inter
    Warren
     
    Inter
    Larson
     
    Inter
    Warren
     
    Inter
    Larson
     
     
    Inter
    Sasaki
    5:30PM - 7:00PM  
    Adv-Beg
    Salmon


     
    Slow-Inter
    Koppel
     
    Sub
    Adv-Beg
    Zane

     
    Slow-Inter
    Koppel
     
    Sub
    Adv-Beg
    Kimura
     
     
    6:00PM - 7:30PM  
     
     
     
     
     
    Beg
    Traba
     
    7:00PM - 8:30PM  
    Adv-Beg
    Schabel
     
    Adv-Beg
    Zane
     
    Adv-Beg
    Schabel
     
    Adv-Beg
    Zane
     
    Adv-Beg
    Schabel
     
     
    7:30PM - 9:00PM  
       
       
     
     
    8:00PM - 9:30PM  
    Beg
    Traba
     
     
    Beg
    Traba
     
     
     
     
    Modern
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    10:00AM - 11:30AM  
     
    Adv-Inter
    Wolfe
     
     
    Adv-Inter
    Wolfe
     
     
     
    1:00PM - 2:30PM  
     
     
     
     
     
     
    Beg
    Saba
    2:30PM - 3:45PM  
     
    Adv-Inter
    Horton
    Myers
     
     
    Adv-Inter
    Horton
    Myers
     
     
     
    2:30PM - 4:00PM  
     
     
     
     
     
     
    Adv-Beg
    Horton
    Maffei
    4:00PM - 5:30PM  
     
    Sub
    Adv-Beg
    Graham
    Caterina Rago
     
     
     
    Sub
    Adv-Beg
    Graham
    Caterina Rago
     
     
    4:30PM - 6:00PM  
     
     
     
    Beg
    Saba
     
     
     
    Limón
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    10:00AM - 11:30AM  
    Adv
    Kruger

     
    Adv
    Alter
     
    Adv
    Kruger

     
    Adv
    Alter
     
    Adv
    Alter
     
     
    10:30AM - 12:00PM  
     
     
     
     
     
    Inter
    Alter
     
    11:30AM - 1:00PM  
     
     
     
     
     
     
    Beg
    Brown
    1:00PM - 2:30PM  
     
    Adv-Inter
    Kruger
     
     
    Adv-Inter
    Kruger
     
     
     
    6:00PM - 7:30PM  
    Inter
    Elise Drew
     
     
    Inter
    Elise Drew
     
     
    Inter
    Elise Drew
     
     
    Contemporary
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    9:00AM - 10:30AM  
    Beg Cont. Jazz
    Hutchinson

     
     
    Sub
    Beg Cont. Jazz
    Rachel Hettinger
     
     
    Beg Cont. Jazz
    Hutchinson

     
     
    10:00AM - 11:30AM  
    Sub
    Adv
    Ehrstrand
     
     
    Sub
    Adv-Inter
    Kate Vincek

    Adv-Inter
    Vignoulle

    Sub
    Adv-Inter
    Dario
     
     
    Sub
    Adv
    Ehrstrand
     
     
    11:30AM - 1:00PM    
    Sub
    Adv-Inter
    Christopher Ralph
     
    Adv
    Carter
     
    Adv-Inter
    Dolbashian

     
     
     
    12:30PM - 2:00PM  
     
     
     
     
     
    Adv-Inter
    Oliva
     
    1:00PM - 2:30PM  
    Adv-Inter
    Ehrstrand

    Adv-Inter
    Sudeikis

     
    Adv-Inter
    Stone
     
    Adv-Inter
    Hicks

    Sub
    Adv-Inter
    Christopher Ralph
     
    Adv-Inter
    Stone
     
    Adv-Inter
    Hicks
       
    2:30PM - 4:00PM  
    Adv Inter Cont Jazz
    Carter

    Adv-Inter
    Hicks
     
    Adv-Inter
    Funes

    Sub
    Adv
    Paul Vickers
     
     
    Adv-Inter
    Funes
     
    Sub
    Adv-Inter
    Cont Jazz
    Natalie Ortiz
     
     
    3:00PM - 4:30PM  
     
     
     
     
     
    Sub
    Adv-Inter
    Aurelien Peillex
     
    4:00PM - 5:30PM  
     
     
     
     
     
    Inter
    Carter
     
    5:30PM - 7:00PM  
     
     
     
     
    Sub
    Adv-Inter
    Dario
     
    New Time!
    Adv-Inter
    Ehrstrand
     
    7:00PM - 8:30PM  
     
     
    Sub
    Adv-Inter
    Monica Hogan
     
     
     
     
    7:30PM - 9:00PM  
    Adv-Inter
    Oliva
     
    Adv-Beg
    Stanfield
     
    Adv-Inter
    Oliva
     
    Adv-Beg
    Stanfield
     
     
     
    8:30PM - 10:00PM  
    Adv-Inter
    Esperanza
     
    Adv-Inter
    Sudeikis

     
    Adv-Inter
    Esperanza
     
    Sub
    Adv-Inter
    Funes
     
    Adv-Inter
    Esperanza
     
     
    Jazz/Latin Jazz
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    10:00AM - 11:30AM  
     
    Adv-Beg
    Broadway Jazz
    Samuels
     
     
    Adv-Beg
    Broadway Jazz
    Samuels
     
     
     
    2:00PM - 3:30PM  
     
     
     
     
     
    Adv-Beg
    Jazz
    Chang
     
    6:30PM - 8:00PM  
    Adv-Beg
    Jazz
    Chang
     
     
    Adv-Beg
    Jazz
    Chang
     
     
     
     
    9:00PM - 10:30PM  
    Beg Cont
    Latin Fusion
    Sekou M.
     
     
    Inter Cont
    Latin Fusion
    Sekou M.
     
     
     
     
    Simonson Technique
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    10:00AM - 11:30AM  
     
    Slow-Inter
    De Vito
     
     
    Slow-Inter
    McCarthy
     
     
     
    Hip Hop/Street Styles
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    1:00PM - 2:30PM  
    Inter
    Stiletto Heels
    Castro
     
    Sub
    Inter
    Hip Hop
    Lundy
     
    Inter
    Stiletto Heels
    Castro
     
    Sub
    Inter
    Hip Hop
    Lundy
     
    Sub
    Adv Beg
    Street Jazz
    Neto

    Sub
    Beg
    Popping
    Sun Kim
     
     
    Open
    Vogue
    Valentino
    2:30PM - 4:00PM  
     
     
     
    Open
    Breaking
    Asherie
     
     
     
    4:00PM - 5:30PM  
    Adv
    Comm Hip Hop
    Dantzler
     
     
    Adv
    Comm Hip Hop
    Dantzler
     
     
    Adv
    Comm Hip Hop
    Dantzler
     
     
    5:30PM - 7:00PM  
    Adv-Beg
    Dancehall
    Tavia & Tamara
     
    Sub
    Inter
    Street Jazz
    Marguerite Hemmings
     
    Adv-Beg
    Dancehall
    Tavia & Tamara
     
     
    Sub
    Inter
    Street Jazz
    Marguerite Hemmings
     
     
    6:00PM - 7:30PM  
     
    Adv-Beg
    Hip Hop
    Ms. Vee
     
     
    Adv-Beg
    Hip Hop
    Ms. Vee
     
     
     
    8:30PM - 10:00PM  
    Adv-Inter
    Fem Funk
    Browne
     
    Sub
    Open
    Voguing
    Valentino
     
    No Class
    Adv-Inter
    Fem Funk

    Browne

     
    Sub
    Open
    Whacking
    Valentino
     
     
     
    9:00PM - 10:30PM  
    Open
    Waacking
    Princess Lockerooo
     
    Beg
    Hip Hop
    Nobuya

    Open
    Heels
    Polanco
     
    Adv-Inter
    Voguing/Runway
    Polanco
     
    Beg
    Hip Hop
    Nobuya

    Open
    Vogue Femme
    Polanco
     
     
     
    House
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    2:30PM - 4:00PM  
    Open
    Sekou
     
     
    Open
    Sekou
     
     
    Open
    Sekou
     
     
    Tap
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    11:00AM - 12:00PM    
       
       
     
    11:30AM - 12:30PM  
       
     
     
     
     
    1:00PM - 2:30PM  
     
     
    Sub
    New Teacher!
    Beg
    Bernard
     
     
     
     
    3:30PM - 4:30PM  
     
     
     
     
       
    4:30PM - 5:30PM  
     
     
     
     
     
    Adv-Beg
    Rendelman
     
    6:30PM - 7:30PM  
     
    Intro
    Tolson
     
     
     
     
     
    6:30PM - 7:45PM  
     
     
     
    Intro
    Mayes
     
     
     
    7:00PM - 8:00PM  
     
     
    Sub
    Beg
    Bernard
     
     
     
     
    7:15PM - 8:15PM    
     
     
     
     
     
    7:30PM - 8:30PM  
     
    Inter
    Tolson
     
     
     
     
     
    7:45PM - 9:00PM  
     
     
     
    Adv Beg
    Mayes
     
     
     
    8:00PM - 9:00PM  
     
     
    Sub
    Adv-Beg
    Bernard
     
     
     
     
    8:15PM - 9:15PM    
     
     
     
     
     
    African Based I Djoniba Dance Centre
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    2:00PM - 3:30PM  
     
     
     
     
     
    Beg
    Joneeba African
    Djoniba
     
    3:30PM - 5:00PM  
     
     
     
     
     
    Open
    African
    Maguette
     
    5:00PM - 6:30PM  
     
     
     
     
     
    Open
    Afro-Braz Samba
    Danielle
     
    6:00PM - 7:30PM  
    Inter
    West African
    Marie
     
     
    Open
    Sabar
    Marie
     
    Open
    Afro-Caribbean
    Richard
     
    Open
    Haitian
    Peniel
     
     
    7:30PM - 9:00PM  
    Beg
    Joneeba African
    Djoniba
     
    Open
    Afro-Caribbean
    Richard
     
    Beg
    Joneeba African
    Djoniba
     
    Open
    Afro-Braz Samba
    Danielle
     
    Beg
    Joneeba African
    Djoniba
     
     
    9:00PM - 10:30PM  
     
    New Class!
    Open Sabar-Dance
    Thiam
     
     
     
     
     
    Salsa
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    4:00PM - 5:30PM  
     
     
     
     
     
    New Time!
    Open
    Partnering
    BAILA Society
     
    7:00PM - 8:30PM  
    Open
    Partnering
    BAILA Society
     
    Beg Salsa
    BAILA Society
     
     
     
    Styling/Shine/Solo
    BAILA Society
     
     
    Yoga
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    9:00AM - 10:00AM  
     
    Inter YOGEA
    Katrandjieva
     
     
    Inter YOGEA
    Katrandjieva
     
     
     
    10:00AM - 11:30AM  
     
     
     
     
     
     
    Open
    Ashtanga
    Hildebrandt
    2:30PM - 3:45PM  
     
    Open
    Yoga Blend
    Reyes Lopez
     
     
    Open
    Yoga Blend
    Reyes Lopez
     
     
     
    Body Conditioning
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    10:00AM - 11:30AM  
     
     
     
     
    Barre à Terre
    Lenzu
     
     
    11:30AM - 1:00PM  
     
    GYROKINESIS®
    Moriyama Robbins
     
     
    GYROKINESIS®
    Moriyama Robbins
     
     
     
    12:00PM - 1:00PM  
    Somatic
    Stretch
    Buisson

    Open
    Pilates Mat
    Hasegawa
     
     
    Open
    Pilates Mat
    Hasegawa
     
    Somatic
    Stretch
    Buisson
     
    Open
    Stretch
    Funes

    Sub
    Open Steele
    Pilates Mat
    Alexandra Beaty
     
     
    12:30PM - 1:30PM  
     
    Sub
    Open
    Floor-Barre
    Marcia Daiter
     
     
     
     
     
    1:30PM - 2:30PM  
     
    Open
    Stretch
    Funes
     
     
     
     
     
    2:30PM - 3:30PM  
     
     
    Open
    Stretch
    Funes
     
     
     
     
    2:30PM - 3:45PM  
     
    Open
    Pilates Mat
    Ryan

     
     
    Open
    Pilates Mat
    Ryan
     
     
     
    Open
    Pilates Mat
    Hasegawa
    6:00PM - 7:15PM  
    Sub
    Open
    Floor-Barre
    Marcia Daiter
     
     
     
     
     
     
    7:30PM - 8:30PM  
     
     
     
    Barre à Terre
    Lenzu
     
     
     
    Martial Arts
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    4:30PM - 6:00PM  
     
     
     
     
     
    Open Samurai Sword Fight
    Amao
     
    Zumba
    Times Mon
    Apr 14
    Tue
    Apr 15
    Wed
    Apr 16
    Thu
    Apr 17
    Fri
    Apr 18
    Sat
    Apr 19
    Sun
    Apr 20
    12:00PM - 1:00PM  
     
     
     
     
     
     
    Open
    Sifa

    Workshops This Week

    Lucinda Childs Dance Workshops (Modern)
    Apr 14, 2014 - Apr 18, 2014; Mon - Fri
    April 14th - April 18th: 4:00 PM - 6:00 PM

    BAILA Society's 15th Performance Cycle (Salsa)
    Apr 12, 2014 - Jun 21, 2014; Sat
    2:30 PM - 4:00 PM

    Technique Level Key

    • Open (Open) - Classes are comprised of a mixed level of students
    • Intro (Intro) - No previous experience required
    • Beginner (Beg) - Requires a basic knowledge of dance
    • Advanced Beginner (Adv-Beg) - Targeted for the more experienced beginner
    • Slow Intermediate (Slow-Inter) - a comfortable middle between beginner and intermediate class
    • Intermediate (Inter) - Technical proficiency required
    • Advanced Intermediate (Adv-Inter) - a comfortable middle between intermediate and advanced class
    • Advanced (Adv) - Professional level with technical proficiency required
    • Professional (Prof) - designed for professional dancers and may serve as an alternative for company class
    • Schedule is subject to change - classes may be cancelled without prior notice.